Kurani i shqipëruar dhe referenca të tjera

Në vijim janë linqet e botimeve të  Kuranit të shqipëruar nga disa versione të Kuranit anglisht, shqip e boshnjakisht:

Referenca:

Kronologjia e botimeve:

BotimiMuaji
Falënderimi dhe mirënjohja në KuranPrill 2022
Ndershmëria në KuranPrill 2022
Zoti në vetën e parë njëjës në KuranPrill 2022
Kurani i shqipëruar – redaktuarMars 2022
Qëndrueshmëria në KuranDhjetor 2021
Kopshtet parajsore në KuranNëntor 2021
Kurani i shqipëruar – redaktuarTetor 2021
Kurani i shqipëruarGusht 2021
Kurani i shqipëruar me referencat detaleGusht 2021
61-71Gusht 2021
40-60Korrik 2021
33, 33, 35, 37-39Qershor 2021
25-29Maj 2021
95, 34, 79, 78, 23, 22, 73, 74, 75, 76Prill 2021
20, 21, 30, 31, 72, 77Mars 2021
17, 19Shkurt 2021
9, 88-92, 80-86Janar 2021
9. Pendimi (ET-TEUBE)Janar 2021
8. Fitimet e betejës (EL-ENFÂL)Nëntor 2020
Nuhu, Ibrahimi, Musai dhe Isai në KuranNëntor 2020
Ibrahimi-Abraham në KuranNëntor 2020
94, 93, 24, 18Tetor 2020
Musai-Moisiu në KuranShtator 2020
Isai-Jezusi në KuranShtator 2020
87, 7Shtator 2020
6, 5Gusht 2020
4, 3Korrik 2020
Të dërguarit në Kuran ANG dhe SHQIPKorrik 2020
16. Bleta (EN-NAHL)Dhjetor 2019
36, 11Maj 2019
10. Junusi (JÛNUS)Prill 2019
96-114: “RECITO” DHE KAPTINA TË TJERADhjetor 2018
57. Hekuri (EL-HADÎD)Tetor 2018
1. HAPJA, DISA PËRKTHIMEShtator 2018
15, 14.Qershor 2018
13, 2Maj 2018
12. Jusufi (JÛSUF)Korrik 2015

14 mendime mbi “Kurani i shqipëruar dhe referenca të tjera

 1. Pingback: Jusufi (kaptina 12) | Edifikime

 2. Pingback: Bubullima (Er-Ra‘d, Kaptina 13) | Edifikime

 3. Pingback: Ibrahimi (Abraham, Kaptina 14) | Edifikime

 4. Pingback: Hixhra — terreni shkëmbor (kaptina 15) | Edifikime

 5. Pingback: Drita (Kaptina 24) | Edifikime

 6. Pingback: Lopa, pjesa I (kaptina 2) | Edifikime

 7. Pingback: Lopa, pjesa II (kaptina 2) | Edifikime

 8. Pingback: Hapja — kaptina 1, disa përkthime | Edifikime

 9. Pingback: Kaptina 57: Hekuri | Edifikime

 10. Pingback: Zoti është gjithmonë me ne | Frymëzime

 11. Pingback: Surja El-Kehf (18. Shpella) e redaktuar nga Radije Hoxha | Frymëzime

 12. Pingback: Biografitë e përkthyesve të Kuranit të shqipëruar | Frymëzime

 13. Pingback: Thomas Cleary për Kuranin | Frymëzime

 14. Pingback: Abdel Halim për përkthimin e Kuranit | Frymëzime

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s