Kanga e Tokës (Michael Jackson: Earth Song)

Video është filmuar në katër regjione gjeografike (Amerikat, Evropë e Afrikë). Lokacioni i parë ishte Pylli i Shiut në Amazon, ku një pjesë e madhe u shkatërrua një javë pas përfundimit të videos. Në video shfaqen indigjenët e regjionit dhe nuk ishin aktorë. Skena e dytë ishte një zonë lufte në Karlovac, Kroaci, me aktorin e njohur Slobodan Dimitrijević dhe banorët e zonës. Lokacioni i tretë ishte Tanzania, që përfshinte skena të vrasjes dhe gjuetisë ilegale në video. Asnjë kafshë nuk është lënduar gjatë krijimit të “Kangës së Tokës”, meqë skenat janë nga arkivat dokumentare. Lokacioni i fundit ishte në Warwick, New York, ku është simuluar një zjarr i sigurt i pyllit në një fushë të misrit.

KANGA E TOKËS

Çka me lindjen e diellit
Çka me shiun
Çka me t’gjitha gjanat
Që the se do t’i fitonim…
Çka me fushat vrasëse
A ka kohë
Çka me t’gjitha gjanat
Që the se ishin tuat e t’mijat…
A je nalë najherë m’e vërejtë
Krejt gjakun që e kemi derdhë ma parë
A je nalë najherë m’e vërejtë
Tokën vajtuese, brigjet lotuese

Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh

Ç’i kemi ba botës
Kqyr ç’kemi ba
Çka me krejt paqen
Për t’cilën zotohesh si për sytë e ballit…
Çka me fushat lulëzuese
A ka kohë
Çka me krejt andrrat
Që the se ishin tuat e t’mijat…
A je nalë najherë m’i vërejtë
Krejt fëmijët e vdekur nga lufta
A je nalë najherë me vërejtë
Tokën vajtuese, brigjet lotuese

Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh

Dikur andrroja
Dikur kqyrja përtej yjeve
Tash nuk e di se ku jemi
Edhe pse e di që jemi hupë larg

Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh

Hej, çka me t’djeshmen
(Çka me neve)
Çka me detnat
(Çka me neve)
Qiejt po bijnë
(Çka me neve)
S’po muj as frymë me marrë
(Çka me neve)
Çka me plogështinë
(Çka me neve)
M’nevojitesh
(Çka me neve)
Çka me vlerën e natyrës
(Çka me neve)
Është ama e planetit tonë
(Çka me neve)
Çka me kafshët
(Çka me këtë)
I kemi kthy mbretëritë në pluhur
(Çka me neve)
Çka me elefantat
(Çka me neve)
E kemi humbë besimin e tyne
(Çka me neve)
Çka me balenat vajtuese
(Çka me neve)
Po i rrënojmë detnat
(Çka me neve)
Çka me shtigjet pyjore
(Uuu, uuu)
Të djeguna përkundër lutjeve tona
(Çka me neve)
Çka me tokën e shejtë
(Çka me te)
E shqyer nga kredo
(Çka me neve)
Çka me njerin e zakonshëm
(Çka me neve)
A s’mujmë m’e çliru
(Çka me neve)
Çka me fëmijët që po vdesin
(Çka me neve)
A s’po i nini tu qa
(Çka me neve)
Ku gabum
(Uuu, uuu)
Dikush kallzom pse
(Çka me neve)
Çka me foshnjet
(Çka me këtë)
Çka me ditët
(Çka me neve)
Çka me krejt gëzimin e tyne
(Çka me neve)
Çka me njeriun
(Çka me neve)
Çka me njeriun vajtues
(Çka me neve)
Çka me Ibrahimin
(Çka me neve)
Çka me vdekjen përsëri
(Uuu, uuu)
A po na e nin

Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh
Aaaaaaaaah Uuuuuuuuuh

https://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Song

 

Ridvan Bunjaku

4-5 gusht 2017

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s