Adele: Najkon si ty

Niva që je rahatu
Që e ke gjetë ni çikë dhe që tash je martu.
Niva se t’u kanë jetësu andrrat.
Poget ajo t’i dha gjanat që s’t’i dhashë.

 

 

Shoq i vjetër, pse po t’vjen marre?
S’t’shkon m’e nalë vetin apo m’u mshelë

E urrej m’u shfaqë e paftume si rr’feja n’qiell t’kthjelltë
Po s’mujta me nejtë anash, s’mujta m’i rezistu.
Pata shpresu se do ta shihje f’tyrën teme dhe do t’t’kujtohej
Se për mu s’ka mbaru.

S’ka dert, e gjej najkon si ty
T’i du veç ma t’mirat
Mos m’harro, t’përgj’rohna
Do ta kujtoj që thojshe,
“Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem’
 Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem’ “

P’e din qysh ec koha saora
Hiç ma larg se dje u knaqshim shumë
U lemë e u rritëm në ni mjegull vere
T’lidhun me befasitë e dit’ve tona t’lavdishme

E urrej m’u shfaqë e paftume si rr’feja n’qiell t’kthjelltë
Po s’mujta me nejtë anash, s’mujta m’i rezistu.
Pata shpresu se do ta shihje f’tyrën teme dhe do t’t’kujtohej
Se për mu s’ka mbaru.

S’ka dert, e gjej najkon si ty
T’i du veç ma t’mirat
Mos m’harro, t’përgj’rohna
Do ta kujtoj që thojshe,
“Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem”

Asgja s’krahasohët
As brengat as përkujdesjet
Keqardhjet e gabimet
Jon kujtime t’marume.
Kujt ia kish marrë menja sa helm-e-mjaltë kish me shiju kjo?

S’ka dert, e gjej najkon si ty
T’i du veç ma t’mirat
Mos m’harro, t’përgj’rohna
Do ta kujtoj që thojshe,
“Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem”

S’ka dert, e gjej najkon si ty
T’i du veç ma t’mirat
Mos m’harro, t’përgj’rohna
Do ta kujtoj që thojshe,
“Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem
 Ka’iherë zgat n’dashni po ka’iherë n’vend t’ksaj dhem”

 

Përktheu: Ridvan Bunjaku

9 gusht 2017

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s