De-Phazz: Lumtunia

Kjo kangë t’hyn n’zemër si t’ia nis, me do akorde xhezi e ni vokal t’lezetshëm femëror.
Tema është lumturia, kërkimi i së cilës shpesh na çon në mjerim: lumturia është këtu dhe tash, jo diku tjetër për ta kërkuar.

 

Tu i skenu gjith’ ato kujtime

S’ka shansë me fjetë

Vegimet erdhën tepër fort

E barnat thjesht po dokën t’dob’ta

 

Man’ej ke kjo maqinë-faks

Që m’punojke n’kokë

Drita e m’jesit zbulon

Ven’e t’shprazta n’shtratin tem

 

 

Jom tu lypë lumtuni

Ka’iherë tepër e verbën m’e pa

Se krejt ajo lypje e lumtunisë

Sigurisht domethanë mjerim

 

Qiri i darkës romantike

Tu vallëzu’ me faqe n’ekran

Interneti shpëtues me tela

M’i mban jastëkët të pastër

 

Nuk m’vyjnë password-at

Ma mirë çomi mrekullitë me email

Drita e m’jesit zbulon

Kiber-hap’sina n’shtratin tem

 

Jom tu lypë lumtuni

Ka’iherë tepër e verbën m’e pa

Se krejt ajo lypje e lumtunisë

Sigurisht domethanë mjerim

Ridvan Bunjaku
17 gusht 2017

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s