Mariah Carey: Heroi

[Strofa 1]
Është një hero
Nëse shikon brenda zemrës tënde
Nuk ke nevojë të frikësohesh
Nga ajo se çka je
Është një përgjigje
Nëse arrin brenda shpirtit tënd
Dhe dhimbja që e ndien
Do të tretet

[Refreni]
Dhe pastaj vjen një hero
Me forcën për të vazhduar
Dhe ti i gjuan druajtet tua anash
Dhe e din se mundesh me mbijetu
Pra kur ndihesh sikur s’ka shpresë
Shiko brenda vetes dhe ji e fortë
Dhe përfundimisht
do ta shohësh të vërtetën
Se një hero ndodhet në ty
[Strofa 2]
Është rrugë e gjatë
Kur përballesh me botën vetëm
Askush nuk e zgjat dorën
Me t’mbajtë ty
Mund ta gjesh dashurinë
Nëse kërkon përbrenda vetes
Dhe zbraztësia që e ndieve
Do të zhduket
[Refreni]
Dhe pastaj vjen një hero
Me forcën për të vazhduar
Dhe ti i gjuan anash druajtet tua 
Dhe e din se mundesh me mbijetu
Pra kur ndihesh sikur s’ka shpresë
Shiko brenda vetes dhe ji e fortë
Dhe përfundimisht
do ta shohësh të vërtetën
Se një hero ndodhet në ty

[Ura]
Zoti e di
Ëndrrat është vështirë me i ndjekë
Por mos e lejo askë
Që të t’i largojë ato
Mbaju
Do të ketë të nesërme
Me kohë
Do ta gjesh rrugën
[Refreni]
Dhe pastaj vjen një hero
Me forcën për të vazhduar
Dhe ti i gjuan anash druajtet tua 
Dhe e din se mundesh me mbijetu
Pra kur ndihesh sikur s’ka shpresë
Shiko brenda vetes dhe ji e fortë
Dhe përfundimisht
do ta shohësh të vërtetën
Se një hero ndodhet në ty

Përktheu: Ridvan Bunjaku

Mars 2008

Variant në gegë

Heroi

[Strofa 1]

Asht ni hero

Nëse kqyr mrena zemrës tande

S’ki nevojë m’u tutë

Prej asaj se çka je

Asht ni përgjigje

Nëse mrrin mren’a shpyrtit tand

Edhe dhimta që e n’in

Ka m’u tretë

[Refreni]
E tani vjen ni hero

Me forcën për me vazhdu

E ti i gjun drujtjet e tua anash

E e din se munësh me mbijetu

Pra kur nihësh sikur s’ka shpresë

Kqyr mrena vetit dhe ji e fortë

Dhe ma n’fund

Ki me pa t’vërtetën

Se ni hero asht n’ty

[Strofa 2]
Asht udhë e gatë

Kur përballësh me botën vetë

Kurrkush nuk e zgat dorën

Me t’majtë

Munësh me gjetë dashninë

Nëse lyp mrena vetit

E shpraztsia që e nive

Ka m’u zhdukë

[Refreni]
E tani vjen ni hero

Me forcën për me vazhdu

E ti i gjun drujtjet e tua anash

E e din se munësh me mbijetu

Pra kur nihësh sikur s’ka shpresë

Kqyr mrena vetit dhe ji e fortë

Dhe ma n’fund

Ki me pa t’vërtetën

Se ni hero asht n’ty

[Ura]
Zoti e din

Andrrat asht shtirë m’i njekë

Po mos e lejo kurrkon

Me t’i largu ato

Maju

Ka me pasë t’nesërme

Me kohë

Ki me gjetë rrugën

[Refreni]
E tani vjen ni hero

Me forcën për me vazhdu

E ti i gjun drujtjet e tua anash

E e din se munësh me mbijetu

Pra kur nihësh sikur s’ka shpresë

Kqyr mrena vetit dhe ji e fortë

Dhe ma n’fund

Ki me pa t’vërtetën

Se ni hero asht n’ty

(Ridvan Bunjaku, 21 gusht 2017)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s