Xixa

Shqiptarët nëpër shekuj e kanë huqë ekstazën e sinergjisë që krijohet nga puna harmonike në grup.

20 gusht 2014

Kontinuumi Ego-Zot:
Ego.-.-.-.-.Zoti
Pyetja
“Ku jam në këtë kontinuum?”
âsht e rëndësishme por çështja thelbësore âsht:
“Kah jâm tu shku?”
Se ma mirë âsht me kânë n’skajin e majtë e i orientum djathtas se e kundërta.
Maj 2021

Lindja është vdekje-prurëse.
Prill 2021

Çdo gjë i ka përparësitë dhe mangësitë e veta. Sekreti është m’i pranu mangësitë dhe m’i shiju përparësitë.
11.03.2018

Bëje më të mirën që mundesh. Kjo është më e mira që mund ta bësh. Dhe pikë.
15.12.2013

Egoja nuk âsht personale. Ajo âsht pavetëdija kolektive. Nifarë mjegulle e përgjithshme. Urti âsht me kânë i vetëdijshëm për këtë mjegull që na hendikepon krejtve. Dhe mos m’e fajësu askë.
04.12.2017

Lajmet ku tregohet se dikush tha diçka, mâ nuk jânë lajm. Fjalët mâ shpesh nuk po përputhen se që po përputhen me veprat. Kallzom kush çka bâni.
16.11.2017

1. Çdokush gabon najherë. Me fjalë tjera: kërkush s’âsht perfekt.
2. Nëse reagoj ndaj ni gabimi tândin, nuk po reagoj kundër TEJE komplet. Po reagoj veç ndaj gabimit.
3. Nëse pika 2 nuk është e qartë, referoju pikës 1 😀 😀 😀
12.11.2017

Në çdo moment je në një pikë të re në univers. Toka sillet rreth Di’llit. Di’lli rreth diçkaje tjetër… Megjithëse mun me t’u dokë rutinë, në fakt, çdo moment është i ri. Shijoje si të tillë!
Tetor 2017

Shpesh fjalët i hajnë veprat tu jau shpenzu energjinë.
Tetor 2017

Burimi i formave është i paformë.
30.09.2017

Shpesh t’meçmit e msojnë guximin pi budallve.
17.10.2017

Atitudi i mirë i han kushtet e punës për mëngjes si paragjellë.
15.10.2017
https://web.facebook.com/groups/libramania/permalink/1151434881623788/?comment_id=1151769324923677&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D

“Kjo hapësirë vëzhgohet nga ndërgjegjja.” (Ky tekst kujtues duhët me konë i vendosun gjithkah.)
(20 shtator 2013)

Kur nuk lodhesh humb nevoja dhe kuptimi i pushimit.
(10 shtator 2017)

Në univers ji në vendin ma të duhur që mundesh. Gjithmonë.
(9 shtator 2017)

Në jetë nevojitet pak parregullsi, pak toksicitet. Helmet, në sasi të vogla, janë të shëndetshme. Sa me pasë kontrast me rregullsinë, me mujtë me pa ate. Me mujtë me pa rrebeshin e bekimeve.
(1 shtator 2017)

Fjala ‘teologji’ është oksimoron.
(30 gusht 2017)

Të gjithëve na bashkon… dhe na ndan… egoja.
(30 gusht 2017)

Jeta qenka thjesht lojë e formave! Loja prishet kur nisim të identifikohemi me një apo disa forma.
(22 gusht 2017)

Gjanat (zotërimet) jon për m’u përdorë, m’u shprehë, m’u shpalosë… e jo m’u identifiku me to.
(4 korrik 2017)

“Parti” është diqysh si ndasi. Sikur të quheshin “Bashki” ndoshta kisha hy në njërën nga to.
(19 korrik 2017)

Nëse do të jesh profesionist, ji sa më prezent-e që mundesh. Nëse do të mendosh si shkencëtar-e, ji sa më prezent që mundesh. Çkado të duash të jesh, ji sa më prezent që mundesh.
(18 korrik 2017)

Eckhart Tolle është equalizer i qenieve, duke e shpjeguar qartë se të gjitha janë të barabarta.
(19 korrik 2017)

Tërheqja e tufëzon universin.
(21 korrik 2014)

JI ndryshimi që don me pa në botë (e jo predikoje ndryshimin) ka thonë i moçmi.
(21 korrik 2017)

Gatishmëria dhe dashja me shërby është shkalla e mirësisë në njeriun. Dhe këtu, tradicionalisht (megjithëse mbase në rënie kohët e fundit), femrat shqiptare janë me kilometra larg nga meshkujt.

(23 korrik 2017)

Pajisja mobile është fokuser i mendimeve.
(8 gusht 2017)

Daut Demaku: Kur pin ujë, mendo për burimin. Daut Demaku 2.0: Kur pin ujë, mendo për Burimin.
(18, 21 gusht 2017)

Tolle shqip: Tash, se kur?
(21.08.2017)

Sheqeri e MJEGULLON fort shijen e VËRTETË të kafes.
(22 gusht 2017)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s