Jes gjallë (Gloria Gaynor: I will survive)

N’fillim u tuta, u shashtrisa

Ma mirrke menja që kurrë s’muj me jetu pa ty

Po mandej kalova sa net tu mendu qysh m’ke keqtrajtu

E u forcova, dhe u msova qysh me ia dalë

E tash je kthy prej kurrkahit

Kur hina t’gjeta me at ftyrën e pik’llume

U dashtë me ndrru at’ dreq dryni

Veç ni sekond t’m’kish shku menja që ishe kthy me ma teshë

 

Ec tash, ik. Dil jashtë

Baju se ma s’je i mirëseardhun

A s’ke ti qai që u munove me m’vra me lamtumirë a?

A ta murr menja që kom m’u shkapërderdhë a?

A ta murr menja që kom me ra me dekë a?

 

Jo tybe, un’ jo!

Jes gjallë.

Sa t’di me dashtë e di që kom me metë gjallë.

E kom krejt jetën me jetu

E kom krejt dashninë me dhonë.

Dhe jes gjallë

Jes gjallë, hej, hej.

 

M’u dasht krejt fuqia që e pata mos m’u thy

U munova fort m’i shnoshë copat e zemrës s’thyme

E i kalova, o, kaq shumë net veç tu m’ardhë keq për veti.

Kajsha po tash e maj kryt nalt.

 

E tash po m’sheh si dikon t’ri.

S’jom ma ai njeri i vocërr n’zingjirë, hala n’dashni me ty.

E ta murr menja me ardhë n’t’kapërcymë,

Dhe me pritë që jom e lirë.

E tash pe ruj krejt dashnimin tem për dikon që m’don.

 

Ec tash, ik. Dil jashtë

Baju se ma s’je i mirëseardhun

A s’ke ti qai që u munove me m’vra me lamtumirë a?

A ta murr menja që kom m’u shkapërderdhë a?

A ta murr menja që kom me ra me dekë a?

 

Jo tybe, un’ jo!

Jes gjallë.

O, sa t’di me dashtë e di që kom me metë gjallë.

E kom krejt jetën me jetu

E kom krejt dashninë me dhonë.

Dhe jes gjallë

Jes gjallë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s