Eagles: Hotel Kalifornia

[Strofa 1]

Në ni autostradë t’errtë shkretine, frymë e fresk’t n’flokt’ e mija

Aromë e ngroht’ e “barit” që çohët nëpër aj’r

Përpara n’larg’si, e pashë ni dritë që u dridhke zbeht’

Kry’t m’u ron’u, e t’pamunit m’u turbullu

M’u desht m’u nalë m’e kalu natën

Qe ku ish ajo te dera, e niva kambanën e kishës

Dhe menojsha vet’me’veti

“Kjo mun me kânë Parajsë, a Ferr, a”

Man’ej ajo e dhezi ni qiri e ma kallzoi rrugën

Kish zâna n’fund t’korridorit

M’u dok që i niva tu thonë:

 

[Refreni]

“Mirë se vjen n’Hotel Kaliforni

Ven kaq i mirë

F’tyrë kaq e mirë

Sa t’dush ven n’Hotel Kaliforni

N’çdo kohë t’vitit

Gjen k’tu”

 

[Strofa 2]

Ajo i ka men’t’ veç te paret, n’l’kurë ka sheja Mercedesi

Ka shumë djem t’pashëm e t’hijshëm që iu thotë miq

Qysh vall’zojnë n’oborr, djersë e kandshme e verës

Do vall’zojnë me kujtu, do vall’zojnë me harru

K’shtu që i brita Kamarierit, “Bjerma t’lutna venën tem'”

Ai tha, “Atë frymë rakie s’e kemi pasë p’ej 69tës”

E hala ata zâna po th’rrasin p’ej larg

T’çojnë pi gjumit n’mes t’natës

Veç m’i ni tu thonë:

 

[Refreni]

“Mirë se vjen n’Hotel Kaliforni

Ven kaq i mirë (ven kaq i mirë)

F’tyrë kaq e mirë

K’naqën tu harxhu n’Hotel Kaliforni

Çfarë befasie e mirë (çfarë befasie e mirë)

Merrni alibitë me veti”

 

[Strofa 3]

Pasqyret n’tavan, shampâ’jë rozë n’akëll

Dhe ajo thot’: “K’tu k’ejt jemi veç t’burgosun t’pajisjes sonë”

Dhe n’dhomën e pronarit, u mbledhën për festë

I ngulin thikat e tyne t’çelikta, po kurrqysh me mytë bishën

Sen’i i mramë që m’kujtohët, dola shpejt për dere

M’u desht me gjetë kalimin m’u kthy te veni ku isha ma heret

“Shlirohu,” tha roja i natës, “Jena t’programu’m me marrë

Kur t’dush mun’ me dalë, po kurr’ s’mun’ m’u largu për gjith’!”

 

[Solo me kitarë]

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s