Eckhart Tolle: Një tokë e re (A new earth)

Përkthyes: Ridvan Bunjaku

Botues: Pema, nëntor 2017

Kapitujt:

 1. Lulëzimi i vetëdijes njerëzore
 2. Egoja: gjendja aktuale e njerëzimit
 3. Thelbi i egos
 4. Luajtja e roleve: fytyrat e shumta të egos
 5. Trupi-i-dhembjes
 6. Shkëputja çliruese
 7. Gjetja se kush jeni vërtet
 8. Zbulimi i hapësirës së brendshme
 9. Destinimi (qëllimi) juaj i brendshëm
 10. Një tokë e re

 

Xixa nga Ridvan Bunjaku:

Eckhart Tolle e ka bâ për shpirtëroren ate që e ka bâ Ajnshtajni për Fizikën. Veprat e tij kanë m’e udhëzu njerëzimin për shumë kohë

Tolle shqip: Tash, se kur?

Eckhart Tolle është equalizer (barazues) i qenieve, duke e shpjeguar qartë se të gjitha janë të barabarta.

Gjanat (zotërimet) jon për m’u përdorë, m’u shprehë, m’u shpalosë… e jo m’u identifiku me to.

Jeta qenka thjesht lojë e formave! Loja prishet kur nisim të identifikohemi me një apo disa forma.

Të gjithëve na bashkon… dhe na ndan… egoja.

Burimi i formave është i paformë.

Në çdo moment je në një pikë të re në univers. Toka sillet rreth Di’llit. Di’lli rreth diçkaje tjetër… Megjithëse mun me t’u dokë rutinë, në fakt, çdo moment është i ri. Shijoje si të tillë!

23559742_10213226555406141_309620097769434507_n[1]

 

Një mendim mbi “Eckhart Tolle: Një tokë e re (A new earth)

 1. Pingback: Libra të botuar | Edifikime...

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s