Babë e bir (Cat Stevens: Father and son)

Nuk âsht koha me bâ ndryshim

Veç shlirohu, merre shtru’t

Je hala i ri, ky âsht faji jot

Jân’ kaq shumë gjana që duhësh m’i ditë

Gjâje ni çikë, rahatohu

Nëse don, mun m’u martu

Kqyrëm mu, jâm i vjetër, po i lumtun

 

Dikur jâm konë si ti tash, edhe e di që s’âsht le’t

Me kânë i qetë kur e ke marrë vesh që po ndodh diçka

Po mos u gut, reflekto

Hej, men’o për krejta që i ki

Se ti je k’tu nesër

Po ândrrat e tua mund t’mos jenë

Qysh muj me provu me shpjegu

Se kur e bâj ai largohët prap’

Gjith’ u kânë njejt’, storja e njejtë e vjetër

Prej momentit që kâm mujtë me folë m’kanë urdhnu me ngu

Tash ka m’nyrë dhe e di që duhna m’u largu

E di se duhna me shku

 

Nuk âsht koha me bâ ndryshim

Veç ulu, merre shtru’t

Je hala i ri, ky âsht faji jot

Jân’ kaq shumë gjana nëpër t’cilat duhësh me kalu

Gjâje ni çikë, rahatohu

Nëse don, mun m’u martu

Kqyrëm mu, jâm i vjetër, po i lumtun

 

Krejt kohnat që kâm kajtë

Tu i majtë mrena krejt gjanat që i disha

Âsht ‘shtirë, po ma ‘shtirë âsht m’e injoru

Po ta kishin mirë, isha pajtu

Mir’po ata dinë, jo un’

Tash ka m’nyrë dhe e di që duhna m’u largu

E di se duhna me shku

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s