Ironike (Alanis Morissette: Ironic)

[Strofa 1]

Ni plak i bâni 98 vjet

E fitoi lloton edhe diq t’nesrit

Âsht ni mizë e zezë n’venën tânde t’bardhë Chardonnay

Âsht falje e denimit me vdekje tepër vonë për dy minuta

 

[Para-refreni]

A s’âsht ironike

A po t’dokët edhe ty?

 

[Refreni]

Âsht si shi n’ditën tânde t’martesës

Âsht si me t’vozitë pa pare kur tashmâ ke pagu

Âsht k’shilla e mirë që thjesht s’e ke marrë

Kush kish men’u — s’âsht çudi!

[Strofa 2]

Zotni Shko-n’t’Sigurt’-i u tutke me fluturu

E paketoi valixhen dhe i puthi fmijtë për lamtumirë

E ka pritë tânë jetën e vet t’mallkume at’ fluturim

Dhe tu u përplasë aeroplani n’tokë men’oi, “Epo a s’âsht kjo e shkëlqy’shme”

 

[Para-refreni]

Dhe a s’âsht ironike

A po t’dokët edhe ty?

 

[Refreni]

Âsht si shi n’ditën tânde t’martesës

Âsht si me t’vozitë pa pare kur tashmâ ke pagu

Âsht k’shilla e mirë që thjesht s’e ke marrë

Kush kish men’u — s’âsht çudi!

 

[Ura]

Epo, jeta e ka ni m’nyrë t’çuditshme me t’u përvjedhë

Kur ta merr men’ja që krejt âsht n’rregull dhe krejt po shkon mirë

Dhe jeta e ka ni m’nyrë t’çuditshme me t’nimu

Kur ta merr men’ja që krejt po shkon keq

Dhe gjithçka âsht katastrofë

 

[Strofa 3]

Âsht bllokim i trafikut kur tashmâ je vonë

Âsht shejë e ndalimit t’duhânit n’pushimin tând t’cigarës

Âsht si dhetë mijë lugë kur krejt çka t’vyn âsht ni thikë

Âsht m’e taku mashkullin e ândrrave t’mija

E mandej m’e taku grunë e vet t’bukur

 

[Para-refreni]

Dhe a s’âsht ironike

A po t’dokët edhe ty?

Pak si tepër ironike

Po, përnime âsht

 

[Refreni]

Âsht si shi n’ditën tânde t’martesës

Âsht si me t’vozitë pa pare kur tashmâ ke pagu

Âsht k’shilla e mirë që thjesht s’e ke marrë

Kush kish men’u — s’âsht çudi!

 

[Outro]

Dhe po, jeta e ka ni m’nyrë t’çuditshme me t’u përvjedhë

Dhe jeta e ka ni m’nyrë t’çuditshme me t’nimu

Me t’nimu

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s