Video-kurs: Prezentimi para audiencës

Fillo këtu: goo.gl/dvCYTs

  1. ÇKA I BËN PREZENTIMET TË ADMIRUESHME

Problemi me prezentimet

Çka e bën një prezentim të admirueshëm?

Të bindurit: Kalimi nga Pika A në Pikën B

Përshtatja me pikëpamjen e audiencës

Zhvendosja e fokusit nga Veçoritë te Përfitimet

Kuptimi i nevojave të audiencës suaj

Skenari i prezentimit

 

  1. PLANIFIKIMI I PREZENTIMIT TUAJ

Psikologjia e prezentimit

Kuptimi i nivelit të dijes të audiencës suaj

Identifikimi i vlerës së audiencës: Çka ka aty për ta?

Rreziku i adresimit jokorrekt ndaj audiencës

Bërja e strategjive për reagime të mundshme të audiencës

Përshtatja me stilin e komunikimit të audiencës suaj

Ndërtimi i kredibilitetit

 

  1. DIZAJNIMI I PREZENTIMIT TUAJ

Grumbulli i shënimeve prapa skenës

Korniza për Brainstorm

Mbledhja e informacionit tuaj

Balansimi i logjikës dhe emocionit

Organizojeni përmbajtjen tuaj

Gjetja e rrjedhës së duhur

Strukturat e Rrjedhës

 

  1. DIZAJNIMI I SLAJDEVE TUAJA

Skicimi i prezentimit tuaj

Roli i duhur i grafikave

Fokusi te prezentuesi

Zhvillimi i slajdeve dhe i imazheve

Ndërtimi i pakos suaj të slajdeve

Fuqia e grafikave numerike

Pie Chart-at

Bërja e ndryshimeve

 

  1. BËRJA E PREZENTIMIT TUAJ

Ushtrimet e bëjnë përsosmërinë

Qetësimi i nervave

Bëni nxemje

Përdorja e mençur e hapësirës

Gjestet tërheqëse

Kontakti strategjik me sy

Hapja dhe mbyllja e fuqishme e prezentimit

Mbajtja e sesionit me Pyetje dhe Përgjigje

Lista juaj kontrolluese për dhënien e prezentimit

 

  1. ZHVILLIMI I AFTËSIVE TUAJA

Zhvillimi i aftësive tuaja

Analizimi i audiencës suaj

Ndërtimi i kredibilitetit tuaj

Organizimi për sukses

Skica e prezentimit

Dizajnimi i elementeve vizuale efektive

Lista kontrolluese për vlerësimin e prezentimit

Plani i veprimit për aftësitë e të folurit

Hapat vijues

 

Fillo këtu: goo.gl/dvCYTs

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s