Video-kursi: Magjia e të Menduarit në Përmasa të Mëdha

The Magic of Thinking Big nga David J. Schwartz. Filloje video-kursin këtu:

https://video.gjirafa.com/kurse-ne-menagjim-dhe-lidership/lidershipi-mendimi-pozitiv

 1. Beso se mund të kesh sukses dhe do të kesh sukses

Mendo sukses, mos mendo dështim

Si të zhvillohet fuqia e besimit

Programi personal i vetë-zhvillimit dhe rritjes

Shkarkoje këtu publikimin 78-faqësh:
Magjia_e_te_menduarit_ne_permasa_te_medha.pdf

 1. Shëroje veten nga arsyetisi, sëmundja e dështimit

Arsyetisi i shëndetit

Arsyetisi i inteligjencës

Arsyetisi i moshës

Arsyetisi i fatit

 1. Ndërtoje vetëbesimin dhe shkatërroje frikën

Veprimi e shëron frikën

Menaxhoje mirë bankën e kujtesës

Vëri njerëzit në pikëpamje të duhur

Bëje atë që është e drejtë

Vepro me vetëbesim

Përmbledhje

 1. Si të mendosh në përmasa të mëdha .

Katër mënyra për ta zhvilluar fjalorin e menduesit të madh

Shih çka mund të jetë, e jo vetëm çka është

Përmbledhje

 1. Si të mendosh dhe të ëndërrosh në mënyrë kreative

Shmangia e të menduarit tradicional

Përmirësimi i cilësisë së performansës

Të pyeturit dhe dëgjimi

Shfrytëzimi dhe zhvillimi i ideve

Përdori këto vegla për të menduar në mënyrë kreative (krijuese)

 1. Ti je pikërisht çka mendon se je

Duku rëndësishëm – të ndihmon të mendosh rëndësishëm

Konsideroje të rëndësishme punën tënde

Jepi vetes fjalim gjallërues disa herë në ditë

Ngrite nivelin e të menduarit tënd. Mendo ashtu si mendojnë njerëzit e rëndësishëm.

Përmbledhje

 1. Menaxhoje ambientin tënd: zgjedhe klasin e parë

Rinovoje veten për sukses

Bëje rregull të kërkosh këshillë nga njerëzit që dinë

Të folurit për njerëzit

Instinkti për cilësi

Bëje ambientin tënd të të bëjë të suksesshëm

 1. Bëji aleatë qëndrimet e tua

Unë jam i aktivizuar

Zhvilloje qëndrimin “Ti-je-i-rëndësishëm”

Dëshiron të bësh para? Atëherë fute në përdorim qëndrimin vëre-shërbimin-të-parin

Përmbledhje

 1. Mendo si duhet ndaj njerëzve

Plani për pëlqimin nga njerëzit

Merre iniciativën në ndërtimin e miqësive

Pranoji dallimet dhe kufizimet njerëzore

Bëje Kanalin Pozitiv shprehi tënden të dëgjimit

Zemërgjerësia në bisedë

Kur gjërat nuk shkojnë pikërisht në mënyrën si duam

Në një kapsulë, vëri këto principe në punë

 1. Merre shprehinë e aksionit

Aktivacionistët dhe Pasivacionistët

Ta presësh grupin perfekt të kushteve është të presësh përgjithmonë

Vepro mbi idetë .

Nise motorin tënd – mekanikisht

Përdor laps dhe letër

Mos e shtyj për nesër atë që mund ta bësh sot

Shprehe mendimin tënd

Merr iniciativë

Zhvilloje shprehinë e aksionit

 1. Si ta kthesh disfatën në fitore

Studioji pengesat për ta shtruar rrugën kah suksesi

Kije guximin të jesh kritiku yt konstruktiv

Ndale fajësimin e fatit

Përzieje këmbënguljen me eksperimentim

Ka anë të mirë në secilën situatë

Si rishikim i shpejtë

 1. Përdori qëllimet për të të ndihmuar të rritesh

Një imazh i imi, 10 vite nga tash: Udhëzuesi planifikues i 10 viteve

Dorëzoja veten dëshirave tua

Le të jetë qëllimi yt madhor piloti yt automatik

Arrije qëllimin tënd hap pas hapi

Merr rrugë të tërthorta gjatë rrugëve të gjata

Investo në veten

Të ndërmarrim aksion

 1. Si të mendosh si lider

Rregulli numër 1 i lidershipit: Shkëmbeji mendjet me njerëzit te të cilët dëshiron të ndikosh

Rregulli numër 2 i lidershipit: Mendo: cila është mënyra njerëzore për ta trajtuar këtë?

Rregulli numër 3 i lidershipit: Mendo progres, beso në progres, nxit progres

Rregulli numër 4 i lidershipit: Ndaj kohë të këshillohesh me veten dhe të depërtosh te fuqia jote supreme e të menduarit

Përmbledhje

Si të përdoret magjia e të menduarit në përmasa të mëdha në situatat më kritike të jetës

Filloje video-kursin këtu:

https://video.gjirafa.com/kurse-ne-menagjim-dhe-lidership/lidershipi-mendimi-pozitiv

Shkarkoje këtu publikimin 78-faqësh:
Magjia_e_te_menduarit_ne_permasa_te_medha.pdf

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s