Hixhra — terreni shkëmbor (kaptina 15)

Kaptinë Mekase që e merr titullin nga referimi i njerëzve të Hixhrës (vargjet 80-84). Këta janë shembull i shumë njerëzve që nuk iu besuan profetëve të vet dhe i refuzuan. Secili e ka kohën e vet për dënim kështu që Profeti duhet ta pranojë këtë me durim — e jo të mërzitet se çka thonë pabesimarët — dhe të vazhdojë të falet. Kaptina e përdor shembullin e natyrës dhe këmbënguljen e Iblisit për korruptimin e njerëzve për ta treguar, pastaj, mirësinë e Zotit dhe rrezikun të cilin e personifikon Djalli.

Shkarkoje-lexoje këtu: 15 – Hixhra.pdf

Shih kaptina të tjera këtu

Advertisements

5 mendime mbi “Hixhra — terreni shkëmbor (kaptina 15)

  1. Pingback: Ibrahimi (Abraham, Kaptina 14) | Edifikime...

  2. Pingback: Jusufi (kaptina 12) | Edifikime...

  3. Pingback: Bubullima (Er-Ra‘d, Kaptina 13) | Edifikime...

  4. Pingback: Kaptina të Kuranit | Edifikime

  5. Pingback: Kaptina të Kuranit | Edifikime

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s