Kur problemet duken sikur do të shfaqen

Kur problemet duken sikur do të shfaqen

mos u turr tepara t’i takosh

si të ishin miq që s’i ke parë moti

le të rrinë atje, le të presin.

 

Le të flenë deri kur është koha për takim

pastaj jepua vëmendjen përkatëse

zgjidhi sa më mirë që mundesh

pastaj vazhdo rrugës sate, duke i lënë aty

pa e kthyer kokën prapa kurrë.

 

Apo madje, kur vjen takimi,

mund ta gjesh veten duke pritur, e pritur, e pritur

deri kur ta kuptosh se je mashtruar

se kurrë s’kishte problem dhe s’ka asgjë këtu

pos një hijeje të gjatë e të hollë, të hedhur nga mendimet e tua.

 

 

Steven Taylor

The calm center : reflections and meditations for spiritual awakening;

selected and introduction by Eckhart Tolle.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s