Njeriu n’pasqyrë (Michael Jackson: Man in the Mirror)

[Strofa 1]

Do ta bëj një ndryshim

Një herë e mirë n’jetën time

Do t’ndihem vërtet mirë

Do ta bëj ndryshimin e duhur

Do ta rregulloj si duhet

Teksa e ngris jakën e gëzofit tim t’dashur t’dimrit

Kjo erë po ma heq trurin

Shoh fëmijë n’rrugë, që s’kanë ushqim t’mjaftueshëm

Kush jam unë t’jem i verbër, tek shtirem që s’ua shoh nevojat

Një shpërfillje verore, një shishe e thyer

Dhe shpirti i një njeriu

E ndjekin njëri-tjetrin nëpër erë, e di?

‘Se s’kanë ku t’shkojnë

‘Ndaj dua ta dish:

 

[Refreni]

Po filloj me njeriun n’pasqyrë

Po kërkoj t’i ndryshojë zakonet

Dhe asnjë mesazh s’do t’mund t’ishte më i qartë:

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Kontrolloje veten mandej bëje një ndryshim

 

 

[Strofa 2]

Kam qenë viktimë e një dashurie disi vetjake

Në këtë kohë po e kuptoj

Ka njerëz pa vatër

Dhe pa asnjë pesëcentësh

Athua jam vetja e vërtetë kur po shtirem sikur s’janë të vetëm

Një pemë e gjymtuar keq, zemra e thyer e dikujt

Dhe një ëndërr e rraskapitur

E ndjekin mostrën e erës, e sheh

‘Se s’kanë vend ku t’jenë

‘Ndaj po filloj me veten

 

 

[Refreni i zgjeruar]

Po filloj me njeriun n’pasqyrë

Po kërkoj t’i ndryshojë zakonet

Dhe asnjë mesazh s’do t’mund t’ishte më i qartë:

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Kontrolloje veten mandej bëje një ndryshim

 

Po filloj me njeriun n’pasqyrë

Po kërkoj t’i ndryshojë zakonet

Dhe asnjë mesazh s’do t’mund t’ishte më i qartë:

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Kontrolloje veten mandej bëje një ndryshim

 

[Ura]

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Shihe veten mandej bëje një ndryshim

Duhet ta ndreqësh, sa ke kohë

‘Se kur e mbyll zemrën (Nuk mundesh)

Pastaj e mbyll mendjen (E mbyll mendjen tënde!)

 

 

[Refreni]

Po filloj me njeriun n’pasqyrë

Po kërkoj t’i ndryshojë zakonet

Dhe asnjë mesazh s’do t’mund t’ishte më i qartë:

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Kontrolloje veten mandej bëje një ndryshim

 

(Ai njeri, ai njeri) Po filloj me njeriun n’pasqyrë

(Ai njeri)

(Uh!)

(Ai njeri, ai njeri) Po kërkoj t’i ndryshojë zakonet

(Ai njeri, njeriu)

(T’i ndryshojë zakonet, uh!)

Dhe asnjë mesazh s’do t’mund t’ishte më i qartë:

Po deshe ta bësh botën vend më t’mirë

Kontrolloje veten mandej bëje atë

(Kontrolloje veten mandej bëje atë)

Ndryshim!

 

[Outro]

Bëje atë ndryshim!

 

(Thuhet se kjo këngë ka qenë ndër këngët e preferuara të Michael Jackson-it)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s