Emerson: Mbështetja në veten

Mbështetja në veten është ese e 1841-tës e shkruar nga filozofi dhe eseiti transcendentalist amerikan Ralph Waldo Emerson. Ajo e përmban formulimin më të plotë të njërës nga temat e shpeshta të Emersonit: nevojës për secilin individ që ta shmangë konformitetin dhe konsistencën e rreme, dhe t’i ndjekë instinktet dhe idetë e veta.

Shkarkoje/shfletoje këtu: MbeshtetjaNeVetveten.pdf

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s