Nis diçka t’re (Bob Seger: Turn the page)

[Strofa 1]

N’autostradë t’gjânë e t’vetmume,

n’lindje t’Kosovës

Munësh me ngu motorrin e kerrit

tu e rënku kangën e vet nji-notëshe

Munësh me mendu për grunë a çikën

që e takove mbramë

‘Po mendimet e tua shpejt kanë me bredhë

qysh ia bâjnë gjith’

Kur je tu vozitë gjasht’m’dhetë orë

dhe mâ s’ki çka bân

Dhe nuk t’vozitët mâ,

veç me kânë t’u kryjke rruga

[Refreni]

Qe ku jâm

N’rrugë prapë

Qe ku jâm

Hypun n’skenë

Qe ku po shkoj

M’e lujtë prapë rolin e yllit

Qe ku po shkoj

Nis diçka t’re

[Strofa 2]

Epo hyn n’ni restorant

i rraskapitun nga rruga

Dhe i nin sytë n’ty

teksa e shkund t’ftoftit

Bâhësh kishe s’ta nin

po veç çka s’eksplodon

Ma shpesh nuk i nin çka flasin,

kaniherë i nin

Gjith’ ato klishetë e njejta t’vjetra:

“A âsht gru a burrë?”

Dhe gjith’ t’dokët që ata jân ma shumë;

nuk guxon me kundërshtu fort

[Refreni]

Qe ku jâm

N’rrugë prapë

Qe ku jâm

Hypun n’skenë

Qe ku po shkoj

M’e lujtë prapë rolin e yllit

Qe ku po shkoj

Nis diçka t’re

[Strofa 3]

Atje n’dritë t’reflektorit

je nji-milion kilometra larg

Çdo atom t’energjisë

munohësh m’e dhânë

Gjersa djersa rrjedh nga trupi jot

si muzika që e bân

Ma vonë n’mbramje

kur rrin shtritë n’shtrat

Me jehonat e përforcu’sve

tu t’kumbu n’kry

E pin cigarën e fundit t’ditës,

tu e kujtu se çka tha ajo

[Refreni]

Qe ku jâm

N’rrugë prapë

Qe ku jâm

Hypun n’skenë

Qe ku po shkoj

M’e lujtë prapë rolin e yllit

Qe ku po shkoj

Nis diçka t’re

[Outro]

Qe ku po shkoj

Qe ku po shkoj


  • “Turn the page” ka të bëjë me ulje-ngritjet emocionale dhe sociale të jetës së muzikantëve rokerë rrugëve. Seger e shkruajti atë më 1972 ndërsa ishte duke bërë turne me Teegarden & Van Winkle.
  • Nga shumë cover-a, versioni më i popullarizuar është nga Metallica. Videoja muzikore shoqëruese e eksploron një ditë në jetën jo të muzikantëve, por të një nëne beqare e cila është punëtore seksi. MTV nuk pranoi ta transmetojë videon për shkak të lakuriqësisë dhe një skene që e përshkruante sulmin seksual ndaj nënës nga klienti.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Turn_the_Page_(Bob_Seger_song)
  • Frymëzimi për zgjedhjen e këngës erdhi nga Besfort Abazi në grupin “Rockerat e Gillanit” në Facebook.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s