Vargjet e Hafezit në “Thursday Appointment”

N’këtë det t’thellë t’dashnisë
ata që jân mësu me udhën e dashnisë
u fundosën e me ujë s’u përlynë

Tanë natën p’e ushqej këtë shpresë
se flladi i agimit
me porosinë e dashunu’sve
ka m’i gëzu dashunu’sit
n’lëndinën e pikturume

Nëse ajo bukuri e Shirazit
ma kish marrë zemrën n’dorë
për tâ e kisha dhânë Samarkandin e Bukharën

Djalosh, bjerma venën që ka mbetë
Se n’Kopshtin e Parajsës
Kot ki me lypë buzën e burimit t’Roknabadit
Dhe harqet e Mosellës ku gërshetohen trëndafilat

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s