Hero i klasës punëtore (John Lennon: Working Class Hero)

Posa të lindesh, të bëjnë të ndihesh i vocërr
Duke mos të të dhënë kohë hiç – në vend se krejt
Deri kur dhembja të jetë kaq e madhe sa s’ndjen më asgjë

[Refreni]
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë

[Strofa 2]
T’lëndojnë n’shtëpi dhe t’godasin n’shkollë
T’urrejnë nëse je i zgjuar dhe e përçmojnë një budalla
Deri kur të jesh kaq çmendurak i mallkuar, nuk mund t’ua ndjekësh rregullat

[Refreni]
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë

[Strofa 3]
Kur të kanë torturuar dhe trembur për njëzet vite të çuditshme
Pastaj presin ta zgjedhësh një karrierë
Kur më s’mundesh me funksionu, je kaq i mbushur frikë

[Refreni]
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë

[Strofa 4]
Ju mbajnë të droguar me fe dhe seks dhe TV
Dhe jua merr mendja se jeni kaq të zgjuar e të paklasë e të lirë
Por ende jeni fshatarë të mallkuar me sa po e shoh

[Refreni]
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë

[Strofa 5]
Ka vend në majë – po të thonë ende
Por së pari duhet të mësosh si me buzëqeshë gjersa vret
Nëse don të jesh si njerëzit në kodër

[Refreni]
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë
Hero i klasës punëtore është diçka që ia vlen me qenë

[Outro]
Nëse don të jesh hero, epo, thjesht më ndiq
Nëse don të jesh hero, epo, thjesht më ndiq

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s