Stefania (Kalush Orchestra)

(Gegë. Shih më poshtë për versionin në standard letrar)

Stefania, nânë, nânë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Knoma nji ninullë, nânë
Po du m’e ta ni fjalën amtare

Ajo m’përkundi;
m’dha ritëm dhe me siguri edhe fuqinë e vullnetit;
nuk mori, po dha
Me siguri dinte edhe ma shumë se Solomoni
Gjithmonë kâm me ecë kah ti nëpër rrugë t’prishta
Ajo s’ka m’u çu, s’çohët, unë n’stuhi t’forta
Ajo s’ka m’i marrë dy sheja t’fikut nga gjyshja,
si t’ishin pluma
M’njihte shumë mirë; nuk mashtrohej,
si t’ishte shumë e lodhur; m’përkundte n’kohë
Nina-nâna, nina-nâna…

Stefania, nânë, nânë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Knoma nji ninullë, nânë
Po du m’e ta ni fjalën amtare

Nuk jâm n’pelena por nânë por nanë,
boll, sikur s’jâm rritë m’u rritë me pagu për gjana
Nuk jâm fëmijë i vogël, ajo ende e humb durimin, eca,
“t’godittë lavirja!” [mallkim ukrainas]
Je krejt e re oh nânë në majë,
nëse nuk e çmoj kujdestarinë në majën e lavdisë
jam në qorrsokak
Vrite majën atë majë, kisha këndu me dashurinë time
Nina-nâna, nina-nâna…

Stefania, nânë, nânë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Knoma nji ninullë, nânë
Po du m’e ta ni fjalën amtare

Stefania, nânë, nânë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Knoma nji ninullë, nânë
Po du m’e ta ni fjalën amtare


(Në standard letrar)

Stefania, nënë, nënë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Këndoma një ninullë, nënë
Dua të ta dëgjoj fjalën amtare

Ajo më përkundi;
më dha ritëm dhe me siguri edhe fuqinë e vullnetit;
nuk mori, por dha
Me siguri dinte edhe më shumë se Solomoni
Gjithmonë do të eci kah ti nëpër rrugë të prishura
Ajo nuk do të çohet, nuk çohet, unë në stuhi të forta
Ajo nuk do t’i marrë dy shenja të fikut nga gjyshja,
si të ishin plumba
Më njihte shumë mirë; nuk mashtrohej,
si të ishte shumë e lodhur; më përkundte në kohë
Nina-nana, nina-nana…

Stefania, nënë, nënë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Këndoma një ninullë, nënë
Dua të ta dëgjoj fjalën amtare

Nuk jam në pelena por nënë por nënë,
mjaft, sikur nuk jam rritur për t’u rritur që të paguaj për gjëra
Nuk jam fëmijë i vogël, ajo ende e humb durimin, eca,
“të godittë lavirja!” [mallkim ukrainas]
Je krejt e re oh nënë në majë,
nëse nuk e çmoj kujdestarinë në majën e lavdisë
jam në qorrsokak
Vrite majën atë majë, do të këndja me dashurinë time
Nina-nana, nina-nana…

Stefania, nënë, nënë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Këndoma një ninullë, nënë
Dua të ta dëgjoj fjalën amtare

Stefania, nënë, nënë, Stefania
Fusha lulëzon, por ajo po thinjet
Këndoma një ninullë, nënë
Dua të ta dëgjoj fjalën amtare

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s