Kurani i lexuar nga Garry Wills

Në këtë botim janë vargjet (ajetet) e Kuranit të cilat i ka cituar dhe analizuar Garry Wills në librin: “What the Qur’an Meant and Why It Matters”. Për më tepër mund ta shihni një paraqitje të autorit – “Garry Wills and the Q’uran”:

Shkarkoje/shfletoje këtu versionin God-Allah (pdf): Kurani_i_lexuar_nga_Garry_Wills.pdf

Shkarkoje/shfletoje këtu versionin God-Zot (pdf): Kurani_i_lexuar_nga_Garry_Wills_God_Zot.pdf

Garry Wills ka qenë me dekada komentator kryesor i jetës politike dhe fetare në Amerikë, fitues i një çmimi Pulitzer për “Lincoln në Gettysburg” dhe i dy Çmimeve Kombëtare të Rrethit të Kritikëve të Librit për Kritikë. Në librin e tij të ri, “Çfarë domethënie kishte Kurani”, ai ofron një rishqyrtim në kohë të tekstit të shenjtë. Duke lexuar me simpati dhe me kujdes të thellë, Wills na kthen te vetë fjalët për të zbuluar se si ato i kanë udhëhequr njerëzit përgjatë shekujve dhe çka kanë gjetur kaq frymëzuese jomuslimanë të tjerë si Papa Françesku.

Burim për vargjet shqip është “Kurani i shqipëruar”.  Pjesët në kllapa të mesme dhe italike janë shtesat sqaruese të Garry Wills. Pjesët tjera në kllapa të mesme janë nga puna e Abdel Haleem. Për më tepër shihni “Kurani i shqipëruar”. Gjithsesi, lexuesi mund t’i përdorë referencat nga përmbajtja dhe t’i shohë vargjet e Kuranit në gjuhën dhe versionin e vet të preferuar të përkthimit.

Shkarkoje/shfletoje këtu versionin God-Allah (pdf): Kurani_i_lexuar_nga_Garry_Wills.pdf

Shkarkoje/shfletoje këtu versionin God-Zot (pdf): Kurani_i_lexuar_nga_Garry_Wills_God_Zot.pdf

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s