F’mija n’kohë (Deep Purple: Child in Time)

F’mijë i âmël, n’kohë, ki m’e pa vijën
Vijën që i dan t’mirën e t’keqën
Shihe njerin qorr tu gjujtë kah bota
Plumat tu fluturu tu bâ dame t’râna

Nëse je kânë i keq – o Zot! – me garancë je kânë
Dhe s’t’ka rrokë plumi
Ma mirë mshili sytë
Ma mirë ule kry’t
E prite plumin e kthym rikoshet


Kjo është këngë proteste për luftën e SHBA në Vietnam. Teksti u shkrua nga këngëtari Ian Gillan.

Foto nga AstralWind (Maja Homen)

Child In Time...

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s